Adet Kabı Kullanmaktan Korkuyor Musunuz?

Adet Kabı Kullanmaktan Korkuyor Musunuz?

 

1. Ped veya tampon kullanmaya alışık olduğunuzu düşünüyoruz!

 

Çoğu kadın, adet kaplarını ilk duyduğunda doğru kullanamayacağından korkar. Takarken ve  çıkarırken rahatsız olacağını düşünür ya da kullandığı sürece yaratacağı konforsuzluk hissinden çekinir. Hepimize İlk adet olduğumuz günden beri menstrüasyon dönemimiz boyunca ped veya tampon kullanmamız gerektiği öğretildi. Bu yüzden yeni bir yöntem kullanmak korkutucu gelebilir.

 

Ped yerine ilk kez tampon kullandığınız günü düşünün. O gün, tamponun yarattığı hissin size ne kadar garip geldiğini hatırlayabilirsiniz. Bir kaç kez kullandıktan sonra ise o hissin size artık yabancı gelmediğini farketmişsinizdir.  

 

Menstrual kapları kullanmaya başladığınızda da aynı hisleri yaşayacaksınız. Menstrual kabı takıp çıkarırken ilk seferlerde zorlanabilirsiniz. Ancak alışması o kadar da zor değil. Birkaç kullanımdan sonra, bunun bir rutin hale geldiğini ve artık endişelenecek bir durum kalmadığını farkedeceksiniz. Ped veya tampon kullanmaya göre ne kadar avantajlı olduğunu kısa sürede anlayacaksınız. Menstrual kap kullanmanın en önemli avantajlarından biri de, onu çok sık değiştirmek zorunda olmamanız. Ayrıca, uyurken pedinizin kayması gibi bir derdiniz de olmayacak. Ya da, yazın plajda bikininizden tamponunuzun ipi görünecek diye endişe etmenize de gerek yok.

 

2. Menstrual kabın pahalı olduğunu düşünüyorsunuz!

 

Ped ve tampon fiyatları ile kıyasladığınızda, adet kapları size pahalı görünebilir. Acaba adet kabı gerçekten daha mı pahalı?

 

Sizce bir yılda kaç paket ped ya da tampon kullanıyorsunuz?  Bunun için ne kadar harcıyorsunuz? Bir de 10 yıl boyunca harcayacağınız miktarı düşünün. Peki bir adet kabını 10 yıl boyunca kullanabileceğinizi söylesek? Artık pahalı gelmiyor, değil mi? Ayrıca, 10 yıl boyunca market sırasına girip ped ya da tampon almak için beklemeyeceksiniz.

 

3. Adet kapları size büyük görünüyorlar.

 

Menstrual kaplar tamponlara göre size daha büyük görünebilir. Ancak oldukça yumuşak silikonlardan huni şeklinde tasarlanan ürünler olduğu için, katlaması kolay olacak ve  vajinanızın içinde düzgün şekilde açılacaktır.

 

4. Sıvının bir kapta birikmesi düşüncesi sizi rahatsız ediyor!

 

Regl kapları, tampon veya ped gibi, adet sıvısını emmez. Bunun yerine, maksimum 12 saat sonra boşaltmanız gereken sıvıyı toplar. Bu size oldukça itici gelebilir, çünkü adet sıvınızın ne kadar olduğunu bilmiyorsunuz. Çoğu kadın, gerçekte olduğundan çok daha fazla kan kaybettiğini düşünüyor. İşin doğrusu, sıvı miktarı kişiden kişiye değişmekle birlikte, ortalama adet dönemi boyunca 5-7 günde yaklaşık 6 çay kaşığıdır. Regl kabını kullanmaya başladığınızda siz de bunu farkedecek ve çok şaşıracaksınız.

 

Buna ek olarak Çoğumuz kanı negatif algılarız, acıyla, yaralanmayla, hastalıkla ilişkilendiririz, ama konu regl olunca bu durum değişiyor.

 

Lily Cup’ı takıp çıkarırken regl kanına temas etmekten çekiniyor olabilirsiniz ama aslında korkacak hiçbir şey yok. Regl kanının herhangi bir bedensel salgımızdan farkı yok, sümük ya da tükürük gibi - bunlarla da temas etmek istemeyiz ama temas ettiğimizde hasta olacağımızdan da korkmayız. Tabii ki hayatımızda genellikle yaptığımız gibi, Lily Cup’ı da takma çıkarma öncesinde ve sonrasında ellerinizi yıkamalısınız. 

 

5. Evinizin dışında kullanmayı bilmiyorsunuz.

 

Tüm gün evdeyseniz menstrual kap kullanmak elbette çok basit. Peki ya dışarıda adet kabınızı değiştirmek zorunda kalırsanız? Yapmanız gerekenler o kadar da zor değil. Öncelikle sıvı dolu kabı çıkarın, içindekileri tuvalete dökün. Muslukta iyice durulayın ve tekrar takın. Bu kadar basit. Ya umumi tuvaletteyseniz ve bulunduğunuz yerde özel musluk yok ise ne yapacaksınız? Neyse ki, adet kaplarını temizlemenin tek yolu su kullanmak değildir. Adet kabınızı alkolsüz ve pH dengeli temizleyicilerle de dezenfekte edebilirsiniz.

 

6. Çünkü sızdıracağından korkuyorsunuz!

 

İlk seferlerde menstrual kabınızı doğru takıp takmadığınız konusunda emin olamayabilirsiniz ve doğru takmadığınız için küçük sızıntılarla karşılaşabilirsiniz. Ancak bu durumlarda paniğe kapılmanıza gerek yok. Bir kaç denemeden sonra, menstrual kabınızı doğru yerleştirmeyi keşfedeceksiniz. Bu durumu kontakt lens kullanmayı öğrenmek gibi düşünün. Eğer lensi yanlış yerleştiriyorsanız rahatsızlık hissi vereceğini bilirsiniz. Ancak, doğru yerleştirdiğinizde bu tür problemler yaşamayacağınızı da tahmin edersiniz. Adet kapları da doğru yerleştirildiğinde onun varlığını hissetmeyecek ve sızıntı problemini yaşamayacaksınız.

 

7. Sizin için küçük olduğunu düşünüyorsunuz!

 

Evet haklısınız. Eğer normal doğum yapmış ya da pelvik taban kasları zayıf bir kadınsanız, standart adet kapları sizin için uygun olmayabilir. Neyse ki, ayakkabılarda olduğu gibi regl kaplarında da hepimize uygun seçenekler var. Genel de regl kapları için standart olan A beden ve pelvik taban kasları zayıf ve normal doğum yapmış kadınlar için B beden olarak isimlendirilen iki seçenek bulunmaktadır. Siz de kendinize en uygun seçeneği tercih edebilirsiniz.

 

8. Çünkü içinizde kaybolacağından korkuyorsunuz!

 

Yıllardır tampon kullanıyorsunuz ve tamponu çıkarmak istediğinizde işinizi kolaylaştıran ip size kılavuzluk ediyor. Regl kaplarını kullanırken, bu ipin olmaması en başta size zor gelebilir. Ancak, menstrual kaplar sizin anatominize uygun olarak tasarlanmış ürünlerdir ve çıkarılması da oldukça kolaydır.

 

9. Çünkü aynı kabı defalarca kullanmak istemiyorsunuz!

 

Aynı kabı tekrar tekrar kullanmak hijyenik açıdan sizi tereddüte düşürebilir. Ancak, menstrual kaplarda kullanılan malzemeler, defalarca sterilize etmeye uygundur. Burada dikkat etmeniz gereken tek şey ilk kullanımdan önce, 5-8 dakikada sıcak suda sterilize etmek ve her menstruasyon döneminizin sonunda bu işlemi tekrar etmektir.

 

10. Çünkü saatlerce vajinanızda plastik tutmak istemiyorsunuz!

 

Bu cümle belirli durumlar için doğru olabilir ama öncelikle plastik konusunu biraz açalım, Intimina ürünlerinin hepsi tıbbi kullanıma uygun silikondan üretiliyor. Silikon pek çok amaçla kullanılabilen bir malzeme ve tıp dünyasında medikal implantlar gibi kullanım alanları var. Tıbbi kullanıma uygun olması test edildiğini ve “biyo-uyumlu” olduğunu, yani bedenle uzun süreli temasının sorun çıkarmadığını ifade ediyor. Tıbbi kullanıma uygun silikon hipo-alerjenik, lateks ve toksik madde içermiyor ve gözeneksiz yapısı sayesinde bakteri üremesine engel oluyor.

 

Adet kabı kullanmanıza engel olan sebepler, yukarı da bahsettiğimiz nedenler ise endişelerinizi giderdiğimizi umarız. 

 

 

İlginizi çekebilir; Sahip Olabileceğiniz Menstrual Kaplar!

Etiketler: regl dönemi, adet kabı, menstrual kap
Kasım 19, 2021
Listeye dön